A kárpátaljai magyar szórvány körében végzett kutatás a BGA Zrt. támogatásával és a Momentum Doctorandus koordinálásával valósult meg, melynek előzménye a Summa 2017 c. tudományos projekt volt, amely során körvonalazódott, hogy a szórvány esetében keveset árulnak el a nyers demográfiai adatok, így indokolttá vált annak mélyreható vizsgálata.
A 2018–2019 között végzett kutatás célja a kárpátaljai magyar szórvány asszimilációjának vizsgálata, azaz annak feltárása volt, hogy milyen mechanizmusok vezetnek a szórványban élő egyének és közösségek életében asszimilációhoz, és mely tényezők gátolják azt. A projekt további célja annak vizsgálata volt, hogy a magyar állam nemzetpolitikája hogyan befolyásolta/befolyásolja a szórványmagyarság etnikai identifikációját és az etnikai szocializáció egyes lépcsőit (pl. iskolaválasztás).
A kutatás egyszerre épített kvantitatív és kvalitatív módszerekre. A terepmunka helyszínéül olyan települések kerültek kiválasztásra, melyek jól reprezentálták a kutatás céljait, illetve a kárpátaljai szórványtelepülések fő típusait (Gődényháza, Tekeháza, Nagybocskó, Gyertyánliget, Ungvár).
A terepkutatás kvalitatív módszere az interjúkészítés volt, mely során mintegy 110 beszélgetésre került sor a magyar érdekképviselet és intézményrendszer reprezentánsaival, valamint vegyes házasságban élőkkel.
A kutatás eredményeiről, amely tovább árnyalja az eddig alig kutatott kárpátaljai magyarságról meglévő tudásunkat, bővebben a Regio c. folyóirat tematikus számában és a Kárpátalja mozgásban c. tudományos-ismeretterjesztő kötet hasábjain olvashatnak.